Усещаме, че „дивото зове“ особено силно, когато е топло и ако предпочитаме да пътуваме с кемпер. За да може да се насладите максимално на почивката си сред дивата природа, ви съветваме да следвате няколко основни правила, които ще ви подсигурят при престой около местности, в които човешки крак рядко стъпва…
- Планирайте предварително пътя и престоя си
В няколко материала ви дадохме практични насоки за предварителната подготовка на пътешествие с кемпер и за нещата, които не трябва да забравяте преди да поемете на път.
При къмпингуване в диви местности е от особена важност и да разгледайте топографската карта на района и да отбележете удобните места за престой, които са равни и в близост до водоизточник.
- Изберете най-подходящото място за паркиране на кемпера и/или опъване на палатка
То трябва да е в близост до водоизточник, но в никакъв случай не паркирайте кемпера си и не опъвайте палатка на по-малко от 100 метра от река, езеро или друг водоем.
Не паркирайте на опасно място под наклон и не разполагайте палатката си на места по-ниски от околните, защото при дъжд, водата ще се събира именно там.
- Подгответе лагера си преди да се е стъмнило
Установете се на избраното от вас място и подгответе кемпера и палатките до 1-2 часа преди да се стъмни. Имайте предвид, че избирането на точното място, подготовката на мястото за спане, приготвянето на храна и миенето на съдове е по-неприятно вечер, отколкото през деня.
- Пазете се от сухи дървета и клони
Падащите дървета и клони могат да бъдат сериозна опасност за живота и здравето ви. Затова е необходимо да се уверите, че сте разположили лагера си достатъчно далече от изсъхнали дървета и големи сухи клони. Бъдете особено внимателни пролетно време, защото след снега през зимата обикновено има много начупени клони, които могат да навредят дори на кемпера ви.
- Спазвайте правилата на района, в който се намирате и пазете природата
Предварителната ви подготовка включва и запознаване с правилата и забраните за избраното място – защитена територия, парк, Натура 2000 зона и т.н. Дори територията да не е защитена, вие сте длъжни да опазвате природата, да не замърсявате и да не застрашавате мястото, да не предизвиквате пожар, лавина и др.
Опитайте се да не лагерувате върху крехка растителност, редки видове или цветя в екологично чувствителни райони, особено такива с много кратко лято, например високите части на планините. Ако повредите растенията, те няма да могат оцелеят през студените месеци.
По мотиви от: Camping.bg
Екипът ни ще ви даде и още един бонус съвет: при излети сред дивата природа задължително взимайте със себе си V-Gas Mini – нашето удобно решение за бързо подгряване на течности и храна, където и да сте. Разберете повече за него тук.